sahamatik.com OYUN KURALLARI

AMAÇ: sahamatik.com kullanımı aracılığı ile yapılacak tüm organizasyonlarda (saha rezervasyonu, maç isteği, transfer ve oyuncu ekleme, oynanacak futbol maçlarında, Sezon  Finallerinde, vb.de) meydana gelebilecek anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasıdır.
KAPSAM: Bu kurallar sadece sahamatik.com’un organizasyonlarında geçerlidir.
MADDE 1: sahamatik.com üzerinden alınan/oynanan maçlarda Türkiye Futbol Federasyonunun resmi internet sitesinde yayımlamış olduğu (aşağıdaki linkte verilmiştir) Halısaha Futbol Kuralları (bundan sonra TFF Kural numarası ile anılacaktır) geçerlidir.
http://www.tff.org/Resources/TFF/Documents/2009DK/FGM/yayinlar/HGTEY-Hali-saha-Oyun-Kurallar-280509.pdf
MADDE 2:  TRANSFER; sahamatik.com Sezon Finalleri sürecinde Transfer Yasağı vardır (Transfer edilemez/olunamaz). Sezon içerisinde transfer ile ilgili şartlar aşağıdaki gibidir:

 1. sahamatik.com’a ilk kez üye olmuş veya herhangi bir takıma daha önce katılmamış boşta olan üyeler/oyuncular transfer edilebilir/olabilir.
 2. Oyuncu aynı sezonda transfer olduğu takımdan ilk kez ayrılmış ise 1 hafta, ikinci kez ayrılmış ise 2 hafta, üçüncü kez ayrılmış ise 3 hafta, dört kez takımdan ayrılmış ise sezon sonuna kadar transfer edilemez/olamaz.

MADDE 3:  CEZALAR; sahamatik.com kurallara uymayan veya aykırı davrananlar eylemin oluş şekline, şiddetine, yaratılan mağduriyete göre aşağıdaki şekilde cezalandırılırlar:

 1. Puan Silme Cezası: 3 ile 10 puan arasında yapılan eyleme göre verilir. Takımların kadrosunda yer almayan oyuncu oynatması, kazanç/menfaat elde etmek maksadıyla hatalı Maç Bilgisi girişi yaptırılması; ilk seferinde ihlali yapan takımın maçtan aldığı puan/puanlar geri alınır ayrıca Puan Silme Cezası (-3 Puan) ile cezalandırılır. Tekerrürü halinde ceza arttırılarak uygulanır.
 2. Transfer Yasağı Cezası: Transfer yapmanın veya olmanın geçici veya kalıcı olarak yasaklanmasıdır. Transfer kurallarına aykırı davranışlarda, vb. cezai müeyyide gerektiren hallerde uygulanır.
 3. Maç Cezası: Maç isteği gönderme ve almanın geçici veya kalıcı olarak engellenmesidir. Rakibe ve hakeme karşı yapılan hakaret, küfür, kavga gibi cezai müeyyide gerektiren hallerde uygulanır.
 4. Saha Cezası: Halısaha rezervasyonu yapmanın geçici veya kalıcı olarak engellenmesidir. Halısahaya karşı yapılan cezai müeyyide gerektiren hallerde uygulanır.
 5. Üyelik Dondurma: sahamatik.com sağladığı hizmetlerin geçici veya kalıcı olarak durdurulmasıdır.

MADDE 4: MAÇLAR; sahamatik.com üzerinden alınan maçlarda TFF Halısaha Kuralları’na ilave veya değişkenlik gösteren hususlarda aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 1. Takımların sahamatik.com üyesi olmayan ve kadrosuna ekli olmayan oyuncu oynayamaz.
 2. Yedek oyuncu olarak halısahaya gelen oyuncular rakip takım kaptanına bildirilir. Oyuncu değişikliği yapılmadan rakip kaptana bildirilir, oyun durduğu anda değişiklik yapılır.
 3. TFF Kural-6; Oynanamayacak hale gelen ve oynanması halinde sporcu sağlığına, çevreye, sahaya zarar gelecek olan maç hakem kararı ile tatil edilir ve maç ile ilgili nihai kararı Teknik Kurul verir. Taraflar maçtan puan/puanlar alamazlar. Gerekli görülürse taraflara puan cezası uygulanır.
 4. Maçta topu kazanmak maksadıyla da olsa yatarak müdahale yapılamaz.
 5. Halısahada maç esnasında çivili krampon giyilmez. Bu konuda halısahanın kurallarına uyulur.

MADDE 5: TEMSİLCİ; sahamatik.com maçlara/turnuvalara kendi adına yetkili Temsilci veya Temsilciler görevlendirebilir.

 1. Temsilci görevlendirildiği maç veya görev ile ilgili tüm bilgileri önceden eder. Bu konuda yaşanan her eksikliği önceden bildirmeyi ve aksaklık yaşanmamasını, yaşandığında şahsen sorumlu olduğunu kabul ve taahhüt eder.
 2. Görevlendirildiği maç öncesi takımların bilgilerini kontrol eder, maçı takip eder, maç bilgilerini (kadrolar, goller, kartlar, skor, önemli anlar, vb.) not alır ve doğru bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Raporunda da bu bilgilere yer verir.
 3. Görevlendirildiği maç veya görev ile ilgili faaliyet sonrasında rapor düzenler ve en kısa sürede iletir. Acil durumlarda önce telefon ile arayıp bilgi verir ve sonra raporunu düzenler.
 4. Temsilci Maç Raporu en üst dereceden değerlendirmeye alınır ve itilafta kalınan durumlarda öncelikli geçerliliğe sahiptir.
 5. Temsilci sorumlu olduğu bölgedeki (iller/ilçeler) kullanıcıların logo, görsel, isim, yorum, vb. kontrol eder. Uygunsuz olanlar ile ilgili zaman kaybetmeden işlem yapar/yaptırır.

MADDE 6: KAPTAN; sahamatik.com üzerinden “Kaptan Ol” bağlantısını kullanarak takım kurmuş gerçek kişidir.

 1. Takımının temsilcisi ve son kararı verme merciidir.
 2. Her maçtan önce sahaya çıkacak oyuncularını (sürükle bırak özelliği ile) kadroya alır,  oynamayacak oyuncuları çıkartır.
 3. Maç öncesinde rakip takım kadrosunu önceden kontrol etmekten ve uygun olmayan bir durum var ise maç başlamadan bunu öncelikle halısaha sorumlusuna iletir.
 4. Maç sonucunda Maç Bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak halısaha sorumlusuna iletir, rakip takımın bilgilerini kontrol eder.
 5. Maç Bilgilerinin girişinin yapıldığını kontrol etmekten sorumludur. Girişi yapılmayan bilgileri Kaptan Panelinde bulunan Müracaat Et bağlantısı ile bildirir.
 6. Rakibin kadrosunda bulunmayan oyuncu oynatması halinde durum maç öncesi bildirilmemiş ise kesin kararı Teknik Kurul vereceğini bilir.
 7. TFF Kural 5’de yer alan Hakem bulunmadığı durumlarda saha içerinde ve/veya maç önünde/ardında saha dışında takımı adına karar verir ve uygulatır.
 8. Takımına eklediği oyuncuların kadrosunda yer aldığı sürece tüm davranışlarından sorumludur. Tüm oyuncularının profil fotoğraflarının rakip takımlar tarafından kolayca tanınırlığı sağlayacak güncel vesikalık fotoğrafı olmasını sağlar.
 9. Maç öncesinde halısahanın ücreti eksiksiz öder ve halısahanın diğer kurallarının (işletme kuralları) yerine getirilmesini sağlar.
 10. Maç iptali ve erteleme gibi hususlarda halısaha ile karşılıklı olarak anlaşır, halısahayı mağdur etmez. (Halısaha saat ücretinin tamamını veya bir bölümünü talep etme hakkına sahiptir, bunu saha ile koordine eder.)
 11. Takımının logosu, ismi, forma, reklam vb. kullanımı ile oluşacak herhangi bir hukuki durumun, yapacağı yorumlar ve paylaşımların sorumlusu olduğunu kabul eder. Politik, dini, kişisel reklam ürünü taşıyan teçhizat kullanamayacağını bilir.
 12. sahamatik.com üyelik sözleşmesi gereği üye olduğu andan üyeliği devam ettiği sürece TFF Halısaha Kurallarının eksiksiz uygulanmasından sorumlu olduğunu ve bu talimatta yer alan sorumluluklarını peşinen kabul ve taahhüt eder.

MADDE 7: ÜYE/OYUNCU;  sahamatik.com üzerinden “Üye Ol” bağlantısını kullanarak üye olmuş ve/veya kendisine gelen transfer teklifini kabul ederek bir takıma kaydolmuş gerçek kişidir.

 1. Üye sahamatik.com’u sadece halısaha rezervasyonu yapmak maksadıyla kullanır. Bu sebeple Kaptan’a ait sorumlukların tamamını da (md.3) kabul eder.
 2. Kendisine gelen Transfer Teklifini kabul ettiği andan itibaren takımına karşı sorumludur.
 3. Transfer olduğu takımı dışında başka takımda oynayamaz.
 4. Yaptığı veya yapmadığı (maça gitmemek, ücretini ödememek, kural ihlali yapmak gibi) davranışlar sebebiyle Takım Kaptan’ına karşı sorumludur.
 5. Profil fotoğrafı olarak diğer kullanıcılar tarafından kolayca tanınırlığı sağlamak maksadıyla güncel vesikalık fotoğrafını yükler.
 6. sahamatik.com üyelik sözleşmesi gereği üye olduğu andan üyeliği devam ettiği sürece TFF Halısaha Kurallarının eksiksiz uygulanmasından sorumlu olduğunu ve bu talimatta yer alan sorumluluklarını peşinen kabul ve taahhüt eder.

MADDE 8: HALISAHA; sahamatik.com üzerinden “Saha Ekle” bağlantısını kullanarak üye olmuş ve işletmesini kayıt etmiş gerçek kişidir.

 1. Halısaha kayıt formunda beyan ettiği ve panelinde yer alan bilgilerini doğru ve güncel tutmaktan sorumludur.
 2. Maç sonucunda Takım Kaptanları tarafından kendisine iletilen Maç Bilgilerini doğru ve eksiksiz girişini yapmaktan sorumludur.
 3. sahamatik.com üzerinden kendisine gelen Maç İsteği onaylamadan önce talepte bulunan takımları kontrol etmekten, gerekirse telefon ile iletişime geçip ilave bilgi almaktan sorumludur.
 4. Maç İsteği kabul edilmiş olan maçın iptal talebi halinde Saha Takvimi bağlantısını kullanarak iptal edebileceğini, buna karşılık takımlara puan silme cezası uygulayabileceğini, ancak müşteri ilişkilerini göz önüne alarak uygulamama hakkı olduğunu bilir.
 5. sahamatik.com üzerinden işletmesini kiralayan kişilerin kendi müşterisi olduğunu, sahamatik.com’un sadece aracı olduğunu ve yaşanacak anlaşmazlıklarda sorumlu tutulamayacağını kabul ve taahhüt eder.
 6. İşletmesi ile ilgili emniyet, iş kazası, sağlık hizmetleri bulundurma, saha içi disiplin, vb. konularında yaşanabilecek her türlü olayda sahamatik.com’un sorumluluğu olmadığını peşinen kabul ve taahhüt eder.
 7. sahamatik.com üyelik sözleşmesi gereği üye olduğu andan üyeliği devam ettiği sürece TFF Halısaha Kurallarının eksiksiz uygulanmasından sorumlu olduğunu ve bu talimatta yer alan sorumluluklarını peşinen kabul ve taahhüt eder.

MADDE 9: HAKEM; sahamatik.com üzerinden üye olmuş ve “Hakem Ol” bağlantısını kullanarak üyelik statüsünü değiştirip maç yönetme kabiliyetinde olduğunu beyan etmiş, bu konudaki sorumluluğu peşinen kabul etmiş gerçek kişidir.

 1. Hakem Ol kayıt formunda beyan ettiği ve panelinde yer alan bilgilerini doğru ve güncel tutmaktan sorumludur.
 2. Kendisine gelen maç isteğini kabul etmekten veya reddetmek kendi sorumluluğundadır. Bu işlemi yapmadan önce talepte bulunan takımları, maçın oynanacağı sahayı (ulaşım imkanları dahil), maçın saatini kontrol etmekten şahsen sorumludur.
 3. Maçtan önce ve sonra takımların kadrolarını kontrol etmekten şahsen sorumludur.
 4. Maç Bilgilerinin saha sorumlusu tarafından girişinin yapılmasına eşlik etmekten ve doğruluğunu kontrol etmekten sorumludur.
 5. sahamatik.com üzerinden kendisine gelen Maç İsteği onaylamadan önce talepte bulunan takımları kontrol etmekten, gerekirse telefon ile iletişime geçip ilave bilgi almaktan sorumludur.
 6. Maç İsteği kabul edilmiş olan maçın iptal talebi halinde Saha Takvimi bağlantısını kullanarak iptal edebileceğini, buna karşılık takımlara puan silme cezası uygulayabileceğini, ancak müşteri ilişkilerini göz önüne alarak uygulamama hakkı olduğunu bilir.
 7. sahamatik.com üzerinden işletmesini kiralayan kişilerin kendi müşterisi olduğunu, sahamatik.com’un sadece aracı olduğunu ve yaşanacak anlaşmazlıklarda sorumlu tutulamayacağını kabul ve taahhüt eder.
 8. İşletmesi ile ilgili emniyet, iş kazası, sağlık hizmetleri bulundurma, saha içi disiplin, vb. konularında yaşanabilecek her türlü olayda sahamatik.com’un sorumluluğu olmadığını peşinen kabul ve taahhüt eder.

sahamatik.com üyelik sözleşmesi gereği üye olduğu andan üyeliği devam ettiği sürece TFF Halısaha Kurallarının eksiksiz uygulanmasından sorumlu olduğunu ve bu talimatta yer alan sorumluluklarını peşinen kabul ve taahhüt eder.
MADDE 10:  AYIN ENLERİ; sahamatik.com sezon içerisinde her ay bulunduğu il/ilçede En İyi Takım, En İyi Golcü, En İyi Kaleci, En İyi Saha, En Centilmen olmak üzere 5 kategoride zirvede yer alanlar ödüllendirilir.

 1. Ödül töreni yeri ve zamanı önceden ilen edilir. Site üzerinden yapılan yayın tebligat yerine geçer.
 2. Ödül törenine katılacağını önceden bildirmeyen hak sahibine ödül teslim edilmez.
 3. sahamatik.com Temsilcisi ödül töreninin organizasyonundan sorumludur.
 4. Ayın Enleri Ödülleri verilmesi için il/ilçede en az 50 (elli) maç düzenlenmiş olması gerekmektedir.
 5. 3 ay üst üste ödül verilemeyen il/ilçede toplam maç sayısının (4. Ay dahil) 100 (yüz) maç olması halinde Teknik Kurul kararı ile ödül verilebilir.)

MADDE 11:  FİNALLER;

 1. SEZON FİNALLERİ; sahamatik.com yıl içinde iki sezon (ilki 01 Ocak-31 Mayıs, ikincisi 01 Temmuz-30 Kasım arası) olarak ve sezon sonralarında da iki Sezon Finali olarak düzenlenir*. (ilki Haziran Ayı, ikincisi Aralık Ayı içerisinde)
 2. Sezon Finalleri düzenlenmesi için il/ilçede en az 16 faal takım olması gerekmektedir.
 3. Takımların maç sayısı Md.6’da en az maç sayısını tamamlamıyorsa takım sayısı yeterli olsa bile düzenlenmeyebilir. Kararı Teknik Kurul verir.
 1. TÜRKİYE FİNALLERİ; sahamatik.com Sezon Finallerinde illerinde dereceye giren takımların katılımı ile yılda bir kez düzenlenir*.
 2. Türkiye Finalleri düzenlenmesi için en az 16 ilde Sezon Finalleri düzenlenmiş olması gerekir.
 3. Türkiye Finalleri ile Sezon Finalleri arasında katılımın fazla olması halinde Bölge Finalleri düzenlenebilir.

SONUÇ
Gençlerimizi ve çocuklarımızı geleceğe sağlıklı bir nesil olarak hazırlanmak için spor ve sağlıklı beslenme önem arz etmektedir. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünden hareketle sahamatik.com olarak insanları hareketsiz yaşamdan uzaklaştırmayı ve spor yapmaya teşvik etmeyi hedefliyoruz.
Türkiye’de yaklaşık 12.000 üzerinde halısaha bulunmakta ve her hafta yüzbinlerce futbolsever buralarda futbol maçı düzenlemektedir. Bu maçların tamamına yakını ciddi bir organizasyondan ve resmiyetten uzak sadece arkadaş çevresi ile birlikte düzenlenen bir eğlence ve sosyal etkinlik niteliğindedir. Halısaha maçı organize etmenin zorlukları, arkadaşlar ile yapılan maçın bir hedefin olmayışı, hedefi olan özel turnuvaların ise yüksek maliyetli oluşu halısahaların çoğu saatinin boş kalmasına, kişilerin spor yapmasına engel olmaktadır.
sahamatik.com ile Üye, Kaptan, Oyuncu, Saha olmak üzere farklı farklı her biri kendisine özel hazırlanan kullanıcı panelleri ile halısaha tutkunu futbolseverlere kolay saha bulma imkanı, kolay maç ayarlama imkanı, takım kurma imkanı, bir takımın parçası olarak bir futbolcu olma imkanı, halısaha ruhunu bozmadan lig/turnuva tadında yarışma imkanı elde etmek mümkün. Üstelik bunun için fahiş katılım bedelleri ödemek de yok, ÜCRETSİZ olarak üye olunabilmektedir. Böyle dilerseniz; istediğiniz özellikte halısahada boş saati bulabilir anında rezervasyon yapabilirsiniz.
sahamatik.com
*sahamatik.com bu konuda değişiklik yapma veya tamamen iptal etme hakkını saklı tutar.

Rakip ve Takım Arayanlar

  Şu anda ilinizde devam eden CANLI maç yoktur.