sahamatik.com HAKEM ÜYELİĞİ SÖZLEŞMESİ

AMAÇ: (1) sahamatik.com kullanımı aracılığı ile yapılacak tüm organizasyonlarda yapılacak maçlara hakem isteği/kabulü ve görevlendirmesi sürecinde meydana gelebilecek anlaşmazlıkların ortadan kaldırılmasıdır. (2) sahamatik.com üzerinden alınan/oynanan maçlarda hakem ihtiyacının giderilmesi. (3) sahamatik.com üzerinden alınan/oynanan maçlarda gönüllü olarak hakemlik yapma imkanı sunmak.
KAPSAM: Bu kurallar sadece sahamatik.com’un organizasyonlarında geçerlidir.
MADDE 1 (ÜYELİK):  (1) sahamatik.com üzerinden “Üye Ol” bağlantısı ile istenen bilgiler girilir ve Kullanım Koşulları Sözleşmesi kabul edilerek üye olunur. (2) sahamatik.com üzerinden alınan/oynanan maçlarda hakemlik yapmak isteyen kullanıcılar “Hakem Ol” bağlantısını kullanarak Hakem Profili oluşturur.
MADDE 2 (GÖREVLENDİRME):   Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılan müracaata istinaden verilen 25.06.2018 tarihli Ünitesi: Hakem İşleri Müdürlüğü Sayı: 2018/23 sayılı ve “Özel Müsabakalara Hakem Görevlendirilmesi” konulu cevap yazısında da belirtildiği üzere “Özel müsabakalara hakem görevlendirme yetkisi İl Hakem Kurullarındadır.” Buna göre sahamatik.com üzerinden alınan/oynanacak maçlarda hakem görevlendirmesi ile ilgili şartlar aşağıdaki gibidir:

 1. sahamatik.com belirli bir maç programına bağlı olarak düzenlenen organizasyonları Sezon Finalleridir. Sezon Finalleri dışında kalan maçlar için hakem talebi takım kaptanlarının isteği ve sorumluluğundadır.
 2. sahamatik.com üzerinden alınan/oynanacak maçlarda “Hakem” olarak görev almak isteyen kişi Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde resmi olarak görev yapmaya devam eden durumunda ise müsabaka ile ilgili resmi iznini almaktan şahsen sorumludur. Bu konuda ki tüm sorumluluğu peşinen kabul etmiş sayılır.
 3. sahamatik.com üzerinden alınan/oynanacak maçlarda hakem talebi olan takım kaptanı kendi seçtiği Hakem ücretini ve hizmet bedelini peşin olarak ödeyerek üyeye (Hakem’e) istek (Maça Davet) gönderir.
 4. Gönderilen isteğin Kabul Etme veya Reddet’me hakem üyenin kendi tercihindedir ve sorumluluğu kendisine aittir.
 5. Sezon Finalleri için takım sayısı ve maç programı tespit edildiği andan itibaren resmi/özel maçlar için sahamatik.com ilgili ilin İl Hakem Kurulu’nda görevlendirme talep edecektir.

MADDE 4 (OYUN KURALLARI VE MAÇ BİLGİLERİ GİRİŞİ): sahamatik.com üzerinden alınan maçlarda TFF Halısaha Kuralları’na ilave veya değişkenlik gösteren hususlarda aşağıdaki kurallar geçerlidir:

 1. Takımların sahamatik.com üyesi olmayan ve kadrosuna ekli olmayan oyuncu oynayamaz.
 2. Yedek oyuncu olarak halısahaya gelen oyuncular rakip takım kaptanına bildirilir. Oyuncu değişikliği yapılmadan rakip kaptana bildirilir, oyun durduğu anda değişiklik yapılır.
 3. TFF Kural-6; Oynanamayacak hale gelen ve oynanması halinde sporcu sağlığına, çevreye, sahaya zarar gelecek olan maç hakem kararı ile tatil edilir ve maç ile ilgili nihai kararı Teknik Kurul verir. Taraflar maçtan puan/puanlar alamazlar. Gerekli görülürse taraflara puan cezası uygulanır.
 4. Maçta topu kazanmak maksadıyla da olsa yatarak müdahale yapılamaz.
 5. Halısahada maç esnasında çivili krampon giyilmez. Bu konuda halısahanın kurallarına uyulur.
 6. Maç sonucunda maçın sonucunu ve detaylarını gösterir Maç Bilgileri girişi halısaha işletmecisinin, maça ait detayları bildirmekten takım kaptanları ve hakem sorumluğundadır.

MADDE 5 (ÖDEMELER); Maçlara/turnuvalara Temsilci veya Hakem; sezon içerisinde Takım Kaptan’ı kendi isteği ile talep edebilir, Sezon Finallerinde de sahamatik.com tarafından ilgili yazışmalar yapılarak görevlendirebilir. Buna göre Temsilci/Hakem;

 1. Görevlendirildiği maç veya görev ile ilgili tüm bilgileri önceden kontrol ve hazır eder. Bu konuda yaşanan her eksikliği önceden bildirmeyi ve aksaklık yaşanmamasını, yaşandığında şahsen sorumlu olduğunu kabul ve taahhüt eder.
 2. Görevlendirildiği maç öncesi takımların bilgilerini kontrol eder, maçı takip eder, maç bilgilerini (kadrolar, goller, kartlar, skor, önemli anlar, vb.) not alır ve doğru bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Talep edilmesi halinde raporu ile bu bilgileri verir.
 3. Görevlendirildiği maç veya görev ile ilgili faaliyet sonrasında talep edilmesi halinde rapor düzenler ve en kısa sürede iletir. Acil durumlarda önce telefon ile arayıp bilgi verir ve sonra raporunu düzenler.
 4. Maç Raporu en üst dereceden değerlendirmeye alınır ve itilafta kalınan durumlarda öncelikli geçerliliğe sahiptir.
 5. Temsilci/Hakem ücretleri için; TFFMHK tarafından belirlenen her yıl “TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU MERKEZ HAKEM KURULU TAZMİNAT, HARCIRAH VE ULAŞIM ÜCRETLERİ ÖDEME PRENSİP VE YÖNTEMLERİ İÇ TALİMATI” olarak yayımlanan talimatta belirtilen ücretler esas alınır, ilave tazminat, harcırah, yol ücreti ödenmez.
 6. Ücretler aylık olarak toplu ödenir.
 7. Ücretler Temsilci/Hakem’in üyelik sürecinde kaydettiği hesap bilgilerine göre yapılır. Temsilci/Hakem’in bankası tarafından yapılan kesinti ve gecikmelerden sahamatik.com sorumlu tutulamaz.

MADDE 6 (CEZALAR): sahamatik.com kurallara uymayan veya aykırı davrananlar eylemin oluş şekline, şiddetine, yaratılan mağduriyete göre aşağıdaki şekilde cezalandırılırlar:

 1. Maç İsteği Yasağı Cezası: Maç İsteği gönderilmesinin geçici veya kalıcı olarak yasaklanmasıdır.
 2. Beyan ettiği bilgilerin hatalı olması halinde,
 3. TFFMHK kararı gereği alması gereken izinleri almadığı anlaşıldığında,
 4. Maç İsteğini kabul ettiği halde maça çıkmadığı halinde,
 5. Maç sonucunun gerçek dışı ve hatalı girilmesi halinde,
 6. Yönettiği maçta kendisinden kaynaklı aksaklık yaşanması halinde,
 7. Maç yönetme konusunda yetersiz olduğu kesinleşmesi durumunda,
 8. Oyun kurallarına aykırı davranışlarda, vb. cezai müeyyide gerektiren hallerde uygulanır.
 9. Üyelik Dondurma: sahamatik.com sağladığı hizmetlerin geçici veya kalıcı olarak durdurulmasıdır.
 10. 3/a maddesindeki hallerin tekrarında,
 11. Cezanın ağırlaştırılması gerektiği durumda uygulanır.

sahamatik.com

 

 

*sahamatik.com bu konuda değişiklik yapma veya tamamen iptal etme hakkını saklı tutar.

Rakip ve Takım Arayanlar

  Şu anda ilinizde devam eden CANLI maç yoktur.